Norman

Thandi Norman holds a B Iuris LLB degree and a Certificate in Shipping. She was admitted as an advocate to the Johannesburg Society of Advocates in June 1992, and was further admitted to the Bisho Bar in January 1997. Thandi took silk in June 2011. Her preferred areas of practice include shipping, competition, constitutional and administrative law. She has appeared in the Constitutional Court, the Supreme Court of Appeal, in various High Courts, the Land Claims Court and Labour Court.

Further to her role as advocate, Thandi chaired the RTI Commission (February 2013 to March 2014) and acted as evidence leader in the Pillay Commission (2005) and the Goldstone Commission (1995), both in the Eastern Cape. She was also a Presiding Officer at the country’s first democratic elections and has acted as a judge from time to time since June 2002 in the Eastern Cape and in KwaZulu Natal.